Czy wiesz, że...

Czy wiesz, że...

Najdroższa i najbardziej prestiżowa kawa na świecie
Blue Mountain to nazwa jamajskiej arabiki uprawianej na terenie Błękitnych Gór na Jamajce. Jest to pasmo gór pocięte dolinami, teren o wyjątkowym klimacie sprzyjający uprawie kawy. Krzewy kawowe, rosnące w cieniu tzw.drzew osłonowych, znajdują się u podnóża gór na wysokości do 2000 m n.p.m. i zaimują zaledwie 6-7 tyś. ha. Nie ma możliwości powiększenia tych terenów.
Na jakość tej kawy wpływ mają specyficzne warunki naturalne. Słońce i mgły, a więc ciepło i wilgoć, nadają kawie bardzo wyjątkowy smak i aromat. Zbiory i pierwsza selekcja ziaren odbywają się wyłącznie ręcznie, następnie ziarna poddaje się m.in. myciu i suszeniu. Blue Mountain eksportuje się co jest wyjątkiem, w drewnianych beczkach.

Najdroższa kawa świata jest najbardziej zrównoważona pod względem smaku, zapachu oraz kwasowości. Światowi eksperci kawy mówią o niej, że osiągneła ideał pod każdym względem.

Kawy organiczne
Cafe Organico ( produkt) - to ziarna arabiki, z których powstaje kawa mocna, niezwykle aromatyczna, o lekkiej kwasowości z delikatną nutą karmelu. Kawa ta uprawiana jest w wysokich Andach, tropikalnym klimacie, co nadaje jej niepowtarzalny smak i aromat. Kawy organiczne uprawiane są na ekologicznych plantacjach, na których prowadzi się naturalną biologiczną walkę ze szkodnikami.

Uprawa na świecie
Kawa jest uprawiana pomiędzy zwrotnikiem Raka i zwrotnikiem Koziorożca.
Tamtejszy klimat charakteryzuje się tym, że jest ciepły, wilgotny i nie wysępują w nim mrozy.

Odmiany kawy
Arabika:
kawa najlepszej jakości o najpełniejszym smaku; jest uprawiana w wysokich partiach wyżyn w wilgotnym klimacie.
Robusta: gorsza jakość i bardziej cierpki smak; jest uprawiana w niższych partiach wyżyn, gdzie warunki są mniej sprzyjające.

Plantacje
Kawa uprawiana jest na dużych plantacjach. 5 lat to okres, po którym krzew zaowocuje.

Krzak
Owoce kawy nazywane są często ''wiśniami ''.
W przypadku odmiany Arabika każdy każdy pojedyńczy owoc dojrzewa w różnych porach roku, dlatego też musi być zbierany ręcznie.

Ziarno
W każdym owocu kawy znajdują się dwa ziarna, które w procesie palenia przyjmują znany nam krztałt.

Stopień upalenia kawy
Ziarno kawowe w surowej postaci nie oferuje żadnych pozytywnych wrażeń smakowo-aromatycznych.
Dopiero w procesie palenia zachodzą w ziarenkach przemiany chemiczne, które owocóją powstaniem smaków i aromatów. Jakie to smaki i aromaty, zależy to przedewszystkim od gatunku i pochodzenia ziarna oraz od czasu i temperatury palenia. Jasno palona kawa ( w temperaturze do 218*C ma smak lekko kwaskowy i mało gorzki. ciemniej palone ziarna mają w zależności od temperatury ( do 225*C) i czasu palenia, więcej goryczy, ale za to mniejszą zawartośc kwasu

PALENIE CIEMNE
Kolor ziarna:
ciemnobrązowy do czarnego
Temperatura palenia: 218*C - 220*C
Czas prażenia: 25-29 min
Smak naparu:
mocny, intensywny i gorzki
Zastosowanie: preferowany do parzenia włoskiego espresso
Zawartość kofeiny: 1,4- 2,1%

PALENIE ŚREDNIE
Kolor ziarna:
średni brąz, lekki połysk
Temperatura palenia: 215*C - 218*C
Czas prażenia: 22-24 min
Smak naparu:
lekko kwaskowaty
Zastosowanie: preferowany do przygotowania caffe creme, bądz do parzenia w ekspresach przelewowych
Zawartość kofeiny: 1,5- 2,2%

PALENIE JASNE
Kolor ziarna:
jasny brąz do kasztanowego
Temperatura palenia: 208*C - 210*C
Czas prażenia: 18-20 min
Smak naparu:
dość kwaśny mało gorzki
Zastosowanie: preferowany do przygotowania cafe latte
Zawartość kofeiny: 1,6- 2,3%

KAWY MIELONE
Stopień zmielenia kawy powinien być dopasowany do metody jej przyrządzania. Tylko w ten sposób stworzone zostaną do optymalnej ekstrakcji aromatów i substancji smakowych.

GRUBOŚĆ MIELENIA
Mielenie grube
Gruby stopień mielenia stosuje się podczas parzenia kawy w ekspresach przelewowych bądż wykorzystując tzw. french press. Cząsteczki kawy są stosunkowo duże i można tu wykorzystać parzenie grawitacyjne- woda rzelewa się przez kawę zgromadzoną w filtrze i przenosi substancje smakowe i aromatyczne do naparu w dzbanku. Tak zaparzona kawa jest stosunkowo delikatna w smaku.
Mielenie średnie
Ten stopień uznawany jest za mielenie " uniwersalne ". Nadaje się dobrze do parzenia kawy za pomocą czajniczków moka, gdzie wykorzystuje się ciśnienie gotującej się wody do przepuszczenia jej przez warstwę kawy.
Mielenie drobne
Drobne mielenie stosuje się najczęściej do parzenia w ekspresach ciśnieniowych. Drobno zmieloną kawę ubija się mocno, aby stawiła opór wodzie. Dzięki temu kawa parzy się pod odpowiednim ciśnieniem i w odpowiednim czasie ( ekspresso 20-30 sekund). Dzięki takiemu parzeniu napar jest mocny i intensywny w smaku.

KAWA ZIELONA
Jest bogatym żródłem naturalnych przeciwutleniaczy. W procesie palenia ziarno traci dużą część tych cennych substancji, dlatego Sati pozyskuje je z ziarna zielonej kawy, a następnie dodaje do kawy palonej w postaci naturalnego ekstraktu. Sati Response jest delikatnie aromatyzowana i zawiera o 30% więcej przeciw utleniaczy niż standardowa kawa palona.

RODZAJE KAW ROZPUSZCZALNYCH
Kawa instant, czyli rozpuszczalna, pojawiła się na rynku w latach 50. XX wieku. Można ją przygotować bardzo szybko i łatwo bez parzenia, ponieważ ten etap zrealizowano już w czasie produkcji.
Kawa liofilizowana
Ekstrakt kawowy zamraża się, następnie usuwa się z niego lód bezpośrednio ze stanu stałego do gazowego. Otrzymany produkt charakteryzuje się najlepszym aromatem spośród kaw rozpuszczalnych.
Kawa granulowana
Ekstrakt kawowy poddaje się procesowi granulacji. Uzyskany produkt charakteryzuje się słabszym aromatem, którego straty notujemy podczas suszenia w wysokiej temperaturze.
Kawa w proszku
Ekstrakt kawowy rozpyla się do gorącego powietrza pod ciśnieniem, efektem czego jest odparowanie wody. Uzyskany produkt charakteryzuje się najsłabszym aromatem spośród kaw rozpuszczalnych.

Sprawdź wszystkie artykuły
facebook