Le Beaujolais nouveau!

Le Beaujolais nouveau!

„Przybyło nowe Beaujolais" - ten radosny okrzyk rozbrzmiewa każdego roku w trzeci czwartek listopada. Jest to dzień, w który na całym świecie rozpoczyna się święto młodego francuskiego wina, które pojawia się we wszystkich sklepach i restauracjach. W tym roku święto młodego wina Beaujolais przypada na dzień 17 listopada. Beaujolais Nouveau to młode wino z południowej Burgundii, które w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat zawładnęło masową wyobraźnią. W powszechnym odczuciu święto Beaujolais to zabawa, radość i luz. To nie tylko wino, ale także, a może przede wszystkim, styl życia.

Beaujolais Nouveau zwane czasem Beaujolais Primeur pochodzi ze znanego francuskiego regionu winiarskiego położonego nad rzeką Saoną na północ od Lyonu.

Region ten jestpołudniową częścią Burgundii, graniczącą z Cótes du Rhóne. Jest obok Alzacji, jednym z najpiękniejszych regionów winiarskich Francji. Region Beaujolais, bo o nim mowa, ciągnie się przez 55 kilometrów od wzgórz na południe od miasta Macon, po rozległe równiny położone na północny zachód od Lionu. Kraina Beaujolais rozciąga się na 1601 km2 (160 100 ha w tym 22 700 ha winnic A.O.C.), liczy 147 gmin, w tym 90% wiejskich Obszar Beaujolais ze względu na duże zróżnicowanie gleb, podzielony jest na dwie części wzdłuż małej rzeczki Nizerand, na północ od stolicy Beaujolais, Villefranche. Na południe od tej granicy mamy rejon Bas - Beaujolais (Dolne Beaujolais) o glebach gliniasto-wapiennych, dający wina proste i zupełnie zwyczajne. Kraina ta rocznie daje około 70 min litrów wina, które jest natychmiast konsumowane w licznych liońskich restauracyjkach zwanych potocznie - bouchons. Północna część regionu zwana jest Haut - Beaujolais, (Górne Beaujolais). Położona jest na granitowych skałach i posiada piaszczyste gleby, dobrze przepuszczalne i ciepłe. Winogrona doskonale dojrzewają, dając wyjątkowo świeże, owocowe, lekkie i przyjemne wino. W tej części regionu jest 39 gmin, gdzie wytwarza się wina pełniejsze i bardziej ekstraktywne niż podstawowe Beaujolais. Wina te mają prawo do wyższej apelacji - Beaujolais Villages. Natomiast dziesięć z tych gmin produkuje najwyższej klasy Beaujolais, i to one mają prawo do używania własnej nazwy na etykietach, a ich wina wyróżniają się wyraźnym charakterem i odrębną osobowością. W tychże winnicach wydajność ograniczona jest do 58 hektolitrów (5 800 I) z hektara a wina mogą dojrzewać nawet do pięciu lat. Wina te znane są jako - Cru Beaujolais.

Posuwając się z północy na południe są to następujące gminy:

1. Saint-Amour - wdzięczna nazwa dla uroczego wina o owocowości typowej dla szczepu Gamay, rubinowym kolorze oraz aromatach wiśniówki i przypraw korzennych. Giętkie i harmonijne, pije się je młode, najpóźniej 2-3 lata po zbiorze. Podawać w temperaturze 13°C do drobiu i dzikiego ptactwa. Średnia produkcja roczna to 18 000 hl. Powierzchnia 310 ha gleb ilasto-krzemowych.

2. Julienas - wino pachnące wiosną błyskawicznie rozwija bukiet, w którym przeważają nuty brzoskwiń, czerwonych owoców i aromaty kwiatów. Pełne w ustach, o dobrej strukturze, do picia po 2 latach, osiąga pełną dojrzałość po 5 latach starzenia. Podawać w temperaturze 13°C do drobiu w sosach i dzikiego ptactwa. Średnia produkcja roczna to 34 000 hl. Powierzchnia 600 ha gleb o podłożu granitowym z żyłami gliny.

3. Chenas- pogodne, aromatyczne i z charakterem. Eleganckie jak dębowe lasy, które niegdyś tam rosły. Potrafi poruszyć podniebienie korzennymi aromatami, solidną strukturą z kwiatowymi i leśnymi nutami. Było ulubionym winem Ludwika XIII.. Podawać w temperaturze 14°C do mięs w sosie i mocnych serów. Średnia produkcja roczna to 18 000 hl. Powierzchnia 280 ha gleb piaszczystych na podłożu granitowym.

4. Moulin-a-Vent - wino to wzięło swoją nazwę od prastarego wiatraka targanego wiatrem, znajdującego się tam od wieków. Mocne, męskie, ale wyrównane i harmonijne. Ciemno- rubinowy kolor o aromatach irysów, zwiędłych róż, korzeni i dojrzałych owoców. Niewiele przypomina Beaujolais Nouveau; jest sztandarowym winem w Beaujolais. Podawać w temperaturze 14°C do mięs, dziczyzny i mocnych serów. Średnia produkcja roczna to 38 000 hl. Powierzchnia 670 ha gleb granitowych o wysokiej zawartości manganu.

5. Fleurie - zwykle mówi się, że jeżeli Moulin-a-Vent jest królem Beaujolais, to Fleurie jest jego królową Wino, o pięknym karminowym kolorze, ujmującym zapachu brzoskwiń z nutą fiołków w tle. Urzeka elegancją i aksamitnym smakiem, ze wszystkich Cru najbardziej delikatne, wdzięczne i kobiece. Może zawdzięcza to Madonnie z Fleurie, która pochylona czuwa nad winnicami obejmując je opiekuńczym spojrzeniem. Podawać w temperaturze 13°C do drobiu i białego mięsa. Średnia produkcja roczna to 49 000 hl. Powierzchnia 870 ha gleb granitowych.

6. Chiroubles - jest to najwyżej usytuowana winnica Cru Beaujolais, która rozprzestrzenia się na wysokości 400 m. Ma wspaniały czerwony kolor, a w jego bukiecie mieszają się aromaty piwonii, irysów i fiołków. Jest jedynym z najbardziej typowych win Beaujolais. Podawać w temperaturze 12°C do wędlin, drobiu i białego mięsa. Średnia produkcja roczna to Podawać w temperaturze 12°C do wędlin, drobiu i białego mięsa. Średnia produkcja roczna to 20 000 hl. Powierzchnia 370 ha gleb granitowych.

7. Morgon - wino tęgie, które urzeka pełnią odczuć. Przywodzi na myśl intensywny zapach czerwonych owoców po burzy. Charakteryzuje się głębokim kolorem owocem granatu oraz aromatem wiśni i dojrzałych brzoskwiń. Jest to bogate, męskie i ciemne wino, które wymaga czasu, aby rozwinąć swoja pełnię. Podawać w temperaturze 13°C do mięs w sosie, dziczyzny i serów. Średnia produkcja roczna to 65 000 hl. Powierzchnia 1 100 ha gleb rozpadających się na łupki granitowe.

8. Regnie -jest to najmłodsze Cru Beaujolais, znane od 1988 roku. Ma czereśniowy odcień z fioletowymi refleksami. Aromaty czerwonej porzeczki, jeżyn i malin, bez garbników, dojrzewa w ciągu 3-4 lat. Podawać w temperaturze 12°C do pasztetów, drobiu i białego mięsa. Średnia produkcja roczna to 30 000 hl. Powierzchnia 550 ha gleb piaszczystych.

9. Brouilly - jest największą z winnic Cru Beaujolais. Wino ma głęboką rubinową barwę, aromat śliwek i brzoskwiń z lekką nutą mineralną. Owocowe, pełne mocy w swej młodości, do wypicia w ciągu 2-3 lat. Podawać w temperaturze 12°C do dzikiego ptactwa pasztetów i czerwonego mięsa. Średnia produkcja roczna to 75 000 hl. Powierzchnia 1 300 ha gleb granitowych i piasków osadowych.

1O.Cóte de Brouilly - wino z winnic położonych w górnych partiach Montagne de Brouilly, bywa, że temperatura osiąga tam 45°C, stąd wina osiągają moc nawet 14%; mocne, pełne wigoru, ale szlachetne i eleganckie. Wino o purpurowym kolorze i owocowym aromacie. Podawać w temperaturze 13°C do pasztetów, wędlin i potrawki z królika. Średnia produkcja roczna to 18 000 hl. Powierzchnia 320 ha gleb granitowych. W Haut - Beaujolais produkuje się również niewielkie ilości Beaujolais Blanc, niektóre gminy sprzedają je jako Macon Blanc.
Winnice Beaujolais obejmują obszar przeszło 22 tys. hektarów a jedynym dozwolonym szczepem czerwonych winogron jest Gamay Noir o jasnym soku (gamay noir a jus blanc). Gęstość obsadzania parceli winoroślą j jest jedna z największych na świecie, od 7 000 do 13 000 pni na hektar. Stosuje się dwa sposoby przycinania:
krótkie czyli „kubek" (Gobelet) obowiązuje dla Crus du Beaujolais oraz Beaujolais Villages,
długie czyli przycinanie Guillofa, stosowane w apelacji Beaujolais.

Niezwykłe zróżnicowanie aromatów i smaków tutejszych win wynika z dużej różnorodności gleb w północnej części tego regionu. Ta odmiana winogron tworzy wina o odcieniu wiśni z refleksami fioletu i ciemnej śliwki. Są to wina delikatne o owocowym bukiecie, w którym dominują aromaty truskawek, malin i poziomek. W smaku przyjemne, rześkie, bez drażniących, cierpkich i ściągających garbników.

Beaujolais Nouveau jest winem niecierpliwym, którego konsumpcji nie można odkładać zbyt długo. Lekko schłodzone do temperatury 12-13°C może być podawane jako aperitif, doskonale towarzyszy wędlinom, serom, pasztetom, białym pieczonym mięsom oraz lekkim potrawom z czerwonych mięs. Beaujolais Nouveau produkowane jest w nieco odmienny sposób niż pozostałe wina Przemiany beztlenowe naturalne.

Tradycyjna metoda produkcji Beaujolais Nouveau tzw. maceration carbonique (winifikcja węglowa) jest bardzo szczególna. Winogrona, które są zbierane ręcznie wrzucane są w całości wraz z szypułkami do kadzi, gdzie zaczynają fermentować wewnątrz gron. Sposób ten wykorzystuje zjawisko oddychania wewnątrzkomórkowego. W środowisku nasyconym CO2 całe nie zgniecione winogrona zaczynają fermentować. Gdy cały tlen z kadzi zostanie zużyty, zapasy tlenu czerpane są z wewnątrz komórek. W skutek tego zjawiska komórki owoców obumierają, również skórki i szypułki, które stają się miękkie a zawarte w nich substancje i mikroelementy przedostają się do moszczu i powodują pojawienie się w nim specyficznych owocowych aromatów. Taka maceracja (kontakt skórek z sokiem) daje dobre rezultaty przy mało aromatycznych odmianach winogron takich jak Gamay. Po trzech lub czterech dniach maceracji winogrona są tłoczone, a pozyskany moszcz dalej fermentuje w kadziach, ale już bez skórek, to również zmniejsza poziom taniny. W miesiąc po winobraniu wino jest gotowe do filtrowania, po czym trafia do butelek a od trzeciego czwartku listopada na nasze stoły.

Rozporządzenie z 9 listopada 1951 określiło oficjalnie praktyki wczesnej sprzedaży wina, wtedy właśnie Beaujolais Nouveau naprawdę pojawiło się w Paryżu. Dzięki pasji młodych dziennikarzy, szybko stało się ulubionym winem klientów paryskich kawiarenek. Już w roku 1960, dozwolona do sprzedaży ilość wina Beaujolais wynosiła 40 000 hektolitrów, natomiast rzeczywista ilość wina w sprzedaży nie przekraczała trzech czwartych tego wolumenu. Obecnie Beaujolais Nouveau wytwarza się corocznie około 450 000 hl, z tego, około 205 000 hl, czyli 45,5%, przeznacza się na eksport. Kolejno wprowadzano rozporządzenia i przepisy, kontrola jakości Beaujolais stawała się coraz ostrzejsza. W 1974 r. powołano specjalną komisję do degustowania i zatwierdzania przedstawianych jej win Beaujolais, zgodnie z określonymi kryteriami. Wobec niesłychanego rozwoju Młodego Beaujolais, należało również wprowadzić środki pozwalające wcześniej wysyłać wino do odległych odbiorców, aby każdy człowiek na tej planecie dostał "swoje" młode Beaujolais tego samego dnia. W roku 1985 nastąpiła zmiana daty wprowadzania na rynek wina Beaujolais Nouveau. Tradycyjnie był to 15 listopada, a obecnie "odblokowanie" Nowego Beaujolais następuje w trzeci czwartek listopada.

W trakcie obecnego dziesięciolecia pojawił się nie wiadomo skąd, słynny slogan "przyjechało Nowe Beaujolais" (le Beaujolais Nouveau est arrive) i okrążył naszą planetę.

Beaujolais Nouveau jest eksportowym fenomenem i stanowi prawie połowę produkcji regionu. Boom na to młode wino rozpoczął się w późnych latach siedemdziesiątych. W trzeci czwartek listopada ta swoista histeria Nouveau rozpoczyna się na całym świecie - jednocześnie w Sydney, Nowym Jorku, Sztokholmie czy Paryżu. Komercyjnego sukcesu producentom Beaujolais pozazdrościli winiarze z innych regionów Francji, Włoch i Hiszpanii oznaczając również swoje młode wina wyróżnikami: nouveau, primeur, novello. Wszystkie te wina, choć różnią się barwą, smakiem, aromatem, mają wspólną cechę - doskonale działają na humor w ciemne listopadowe wieczory. Docenili to też Polacy i święto Beaujolais Nouveau od kilku lat przyciąga do restauracji, kafejek i sklepów coraz liczniejsze grono amatorów młodego wina. Statystyki mówią, że w spożyciu Beaujolais Polacy zajmują 16 pozycję na 192 krajów, do których eksportowane jest to wino. Myślę, że rosnąca popularność święta młodego wina świadczy o odwiecznej potrzebie poznania "nowego" oraz uczestnictwa w spontanicznym, radosnym świętowaniu. Święto to nawiązuje do tradycji świata antycznego. W starożytnej Grecji wielką rolę odgrywał kult Dionizosa - opiekuna tak ważnej gałęzi gospodarki, jaką była uprawa winorośli i wytwarzanie wina. Ku czci Dionizosa Ateńczycy obchodzili cztery święta, a jedno z nich - Małe Dionizje lub Wiejskie Dionizje przypadało na przełomie grudnia i stycznia i związane było z otwieraniem naczyń z młodym winem. Odbywały się wtedy zabawy ludowe, procesje i przedstawienia grup aktorskich, a również tzw. Askoliasmos, taniec na skórzanych, nadmuchanych workach po winie. Przedstawienia grup aktorskich, które odbywały się przy okazji małych Dionizjów dały początek komedii.


Region winiarski w statystyce
Beaujolais, to przede wszystkim wina:
3600 gospodarstw produkujących wino (50% właścicieli, 27% dzierżawców, 23% gospodarzy).
średnia wielkość gospodarstwa: 7 ha.
roczne średnie całkowite zbiory: 1.350.000 hl (50% Beaujolais, 25% Beaujolais Villages i 25% Crus du Beaujolais).
19 spółdzielni reprezentuje 50% winiarzy i 30% całości zbiorów (38% Beaujolais, 22% Beaujolais Villages, 19% Crus).
znaczne zaplecze handlowe, 280 negocjantów w Villefranche, Macon i Beaune.
średnia roczna produkcja to ok. 190 milionów butelek.
około 15% zbiorów jest bezpośrednio sprzedawanych przez winiarzy a 85% przez negocjantów.
obroty z produkcji to przeszło 300 min €.
50% sprzedaży to eksport do ponad 192 krajów o wartości ok. 210 min €. Rok 1998 był rekordowy - ok. 800 000 hl wina na eksport (110 milionów butelek) do 192 krajów.
Beaujolais to trzeci region Francji pod względem eksportu.
druga pozycja na świecie wśród znanych win A.O.C.
Beaujolais jest regionem A.O.C. Francji, który nie produkuje żadnego wina stołowego zwyczajnej konsumpcji.

Gastronomia
Mieszkańcy Beaujolais od zawsze przywiązywali ogromną wagę do autentyczności, prostoty, równowagi i tradycji. Nieopodal Lyonu, wielkiej metropolii i światowej stolicy gastronomii, największe apetyty zaspokajają bardzo liczne restauracje regionu. Wiejskie oberże i trzygwiazdkowe restauracje w przewodniku Michelin oferują kuchnie zwaną liońską (jej specjalność to wieprzowe podroby), jak też kuchnie opartą na lokalnych produktach. W tym kraju około godz. 9-10 stosuje się poranną „przegryzkę" (le machon), z wieprzowych podrobów i wędlin, dobrze „popitą". W piwnicach do degustacji win przegryza się kilka plasterków kiełbasy wieprzowej i kawałków sera.

Regionalne produkty
Sery: najsłynniejszy z nich to cabrion, serek kozi wytwarzany na terenie całego regionu. Wszechobecny jest również świeży twaróg z krowiego mleka, rzadziej koziego, doprawiony solą, pieprzem i szczypiorkiem, lub cukrem i śmietaną. Sechon Beaujolais, to ser dojrzewający, płaski, zbliżony do Saint Marcellin. Fourme Beaujolaise, wytwarzany w Liergues to bardzo delikatny ser pleśniowy. Złote Kamienie (Pierres Dorees), to podsuszane serki o walcowatym kształcie, pół na pół z mleka krowiego i koziego. Wieprzowe podroby: Czarna kiszka (boudin noir), to krew + kasza + cebula + szpinak + śmietana.... Miejscowi częstują nią sąsiadów i zjadają z jabłkami lub ziemniakami. Surowa kiełbasa z czystego wieprzowego mięsa towarzyszy wszystkim posiłkom, przybierając różne kształty.

Beaujolais a polska kuchnia
Szef kuchni jednej z najlepszych restauracji w Warszawie, p. Jean-Christophe Michel poleca ciekawe „mariaże" win z regionu Beaujolais z daniami polskimi:
Brouilly: magret z kaczki a la polonaise w sosie z płatków róż i w karmelizowanych jabłkach, duszony seler.
Chenas: mazurski karp w winie
Chiroubles: golonka, podsmażane kopytka, puree z brokuł
Fleurie: flaki tradycyjne
Julienas: pierogi staropolskie z mięsem wołowym i z grzybami
Morgon: bigos staropolski na czerwonym winie
Moulin a Vent: polędwica z jelenia w borówkach, puree z dyni z gałką muszkatołową
Regnie: pierś indyka z grila, bukiet warzyw, sos żurawinowy
Saint Amour: zrazy z kaszą gryczaną

W Beaujolais wszystko tchnie łakomstwem i przyjazną atmosferą! To region gdzie wspaniale się jada! Wino Beaujolais, sery, wędliny, miód... te wszystkie produkty, które można znaleźć w gospodarstwach, odnajdują się na talerzu. Mieszkańcy Beaujolais mają wrodzony zmysł zabawy i gościnności, zarazem galijski i latynoski. Zatem...

Sprawdź wszystkie artykuły
facebook